Загрижени сме за сецесионистичката реторика на поделба и руско влијание, рече генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг на прес-конференција во Сараево на 20 ноември, за време на неговата прва посета на Босна и Херцеговина (БиХ).

„Таа се заканува да ја поткопа стабилноста и да ги ослаби реформите. Сите лидери мора да работат на напредок. Тоа е исклучително важно за нас и ние сме посветени на безбедноста и стабилноста во овој регион, во вашата земја која е од големо значење за регионот на Западен Балкан, и затоа го продлабочуваме нашиот политички дијалог и нашата практична соработка“, рече Столтенберг.

Тој рече дека „сојузниците силно го поддржуваат суверенитетот и територијалниот интегритет на Босна и Херцеговина“.

Столтенберг претпладнето разговараше со претседавачот на Советот на министри на Босна и Херцеговина, Борјана Кришто.

Кришто изјави дека Босна и Херцеговина учествува во Акцискиот план за членство во МАП, што, како што рече, сигнализира дека има политичка одлука на НАТО дека Босна и Херцеговина може да стане членка на НАТО.

„Мораме да постигнеме политички консензус и преку дијалог да дојдеме до позиции кои се многу важни за Босна и Херцеговина кога е во прашање соработката со НАТО“, рече Кришто.

Високиот претставник Кристијан Шмит по средбата со Столтенберг изјави дека во БиХ е неопходно повторно да се изгради довербата во владеењето на правото.

„Тоа е наша заедничка работа, но и на домашните политичари. Работиме на тоа и ни треба поддршка од ЕУ и НАТО“, рече Шмит.

Тој посочи дека соработката меѓу институциите, НАТО и сите задолжени за безбедноста е од клучно значење за Босна и Херцеговина.

Столтенберг повтори дека НАТО го поддржува суверенитетот и територијалниот интегритет на Босна и Херцеговина.

„Сакаме да видиме мирна земја во срцето на стабилен регион“, рече тој.

Тој, исто така, ја истакна важноста на улогата на високиот претставник за процесите на помирување во БиХ, нагласувајќи дека „секој обид за поткопување на неговата позиција ќе ја одведе БиХ наназад“.

Столтенберг, исто така, рече дека НАТО е посветен на успехот на мисијата Алтеа на ЕУФОР.

„Нема и не можеме да дозволиме безбедносен вакуум во Босна и Херцеговина“, рече тој по средбата со високиот претставник.

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, во недела навечер, на 19 ноември, пристигна во официјална посета на Босна и Херцеговина. Ова е негова прва посета на Босна и Херцеговина. Веднаш по пристигнувањето, тој на работна вечера се сретна со членовите на Претседателството на Босна и Херцеговина.

Членот на Претседателството на БиХ, Денис Беќировиќ, на својот официјален Фејсбук профил објави дека за време на разговорот генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг рекол дека НАТО останува гарант за безбедноста, суверенитетот и територијалниот интегритет на Босна и Херцеговина.