Земјотрес со јачина од 2,9 степени според Рихтеровата скала ја погоди Хрватска.

Според ЕМСЦ, земјотресот се случил на длабочина од девет километри.

Земјотресот е регистриран кај Макарска.

Нема информации дали има повредени.