Земјотрес со јачина од 6,9 степени според Рихтеровата скала го погоди брегот на Еквадор, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (ЕМСЦ).

Според извештајот земјотресот бил на длабочина од 10 километри.