Доналд Трамп се појави на Фејсбук за првпат откако беше суспендиран пред две години поради поддршка на бунтовниците од Капитол.

„Се вратив“, напиша поранешниот американски претседател во објавата заедно со видеото од неговиот говор во кој прогласи

Јутјуб вчера ги врати каналот на Трамп, а на почетокот на годината Фејсбук и Инстаграм.

Неговиот Твитер профил беше обновен во ноември 2022 година од новиот сопственик на платформата, Илон Маск, но Трамп сè уште нема објавено ништо на мрежата.

Трамп ја изгради својата претседателска кампања во 2016 година на социјалните мрежи. Враќањето му дава алатки за да собере пари и да се вклучи со неговите 146 милиони следбеници на три главни платформи додека тој тргнува во нова трка за претседател во 2024 година.