Се зголемува бројката на загинати

Досега 93 лица се пронајдени мртви во салата Крокус, официјално објави Рускиот истражен комитет. Ќе се зголемува бројот на загинати. Причина за смртта се прострелни рани или труење со материи од согорувањето“, се наведува и во соопштението. Во московските болници има 88 повредени, од кои 4 се деца. Од нив 44, од кои 2 деца, се во тешка состојба.

Граѓаните масовно даруваат крв

Во руската престолнина се создадени огромни редици од доброволци кои даруваат крв за повредените од синоќешниот терористички напад. Од Кремљ се уште нема официјално соопштение.

Приведени се 11 лица

Директорот на ФСБ, Анатолиј Бортников, извести дека се приведени 11 лица, меѓу кои и четворица терористи. Според руските канали Телеграм, повикувајќи се на анонимни извори на ФСБ, четворицата терористи уапсени на руско-украинската граница имале за цел да влезат во Украина, каде што имале контакти.

„Исламска држава“ ја презеде одговорноста

Соединетите Американски Држави располагаат со разузнавачки информации кои го потврдуваат тврдењето на терористичката организација „Исламска држава“ дека е одговорна за нападот на концертна сала во Московската област, објави Ројтерс, повикувајќи се на американски претставник, пренесе БТА.

Според информациите на американските служби, станува збор за ИД „Хорасан вилает“. Главниот уредник на пропагандната ТВ и веб-страница „Русија денес“ Маргарита Симонјан изјави дека тоа не е вистина.

Која е терористичката група која го организираше нападот?

Групацијата е од 2015 година. Хорасан е историски регион кој вклучува Авганистан, делови од Иран, Пакистан, Туркменистан, Узбекистан и Таџикистан.

Без претерување, таа е најрадикална и најнасилна од сите џихадистички групи кои дејствуваат во Авганистан. ИД во Хорасан стои зад нападите врз училиштата за девојки, болниците и породилиштата.

За оваа група, сите кои потпаѓаат под концептот на „неверници“ се непријатели. Ова не е само Запад, туку и, на пример, шиитски муслимани. „Хорасан“ исто така е во судир со талибанците.

На врвот на групата, таа имаше 3.000 членови. Колку се моментално нејасни. Есента, шефот на ФСБ, Александар Бортников, рече дека групата има растечки потенцијал што ќе и овозможи да извршува терористички акти надвор од Авганистан.

„Во последните 2 години, ИД Хорасан е концентрирана во Русија. Тие често го критикуваа Путин – изјави аналитичарот Колин Кларк за New York Times. – Тие го обвинуваат Кремљ за убивање муслимани, мислејќи на мешањето на Москва во внатрешните работи на Авганистан. Чеченија и Сирија“.

Руските канали објавија апсење на четворица осомничени државјани на Таџикистан, на возраст меѓу 21 и 51 година. Тие, наводно, биле уапсени на руската граница со Украина и Белорусија во областа Брјанск.

Детали за апсењата

Пратеникот на руската Дума Александар Хинштајн ги кажа деталите за апсењето на Таџикистанците:

“Реното во кое патувале осомничените е откриено ноќе во близина на селото Хатсун, област Карачински во областа Брјанск. Автомобилот не застанал кога бил издаден полицискиот извештај. Почна потера. Од реното се пукало, а потоа автомобилот се свртел. Еден од патниците е уапсен на лице место, другите бегаат во шумата. До 3.50 часот во секунда е пронајден и уапсен. Потрагата по останатите продолжува“. Подоцна беше објавено дека сите четворица се уапсени и дека тие се директни извршители. Министерството за надворешни работи на Таџикистан го демантираше апсењето, бидејќи засега нема официјални информации.

Градоначалникот на Москва Собјанин најави дека на повредените ќе им бидат исплатени 1.000.000 рубли, а на роднините на загинатите 3 милиони рубли.

Повеќе од 12 часа Кремљ молчи. Синоќа во 1 часот и 30 минути, РИА „Новости“ објави дека се очекува изјава од Путин, но една минута подоцна ја демантираше нејзината информација, велејќи дека станува збор за техничка грешка.

Повеќе од 2 часа по почетокот на пукањето на Крокус, во 22:42 часот, Дмитриј Песков рече дека Путин бил информиран за тоа што се случува уште од првата минута.

Се огласи Владимир Путин

Во 03:43 часот по московско време, Путин преку руската вицепремиерка Татјана Голикова им посака оздравување на сите повредени во терористичкиот напад на Крокус и им изрази благодарност на лекарите.

По повод американското предупредување од 7 март дека се очекува напад во Москва, пред 3 дена Путин рече дека оваа информација е „уцена и има за цел да ја дестабилизира земјата“: