Азербејџан не учествува на европскиот политички самит, но советникот на претседателот на Азербејџан вели дека Баку е подготвен да преговара.

Азербејџан е подготвен за преговори со Ерменија со посредство на Европската унија, по успешната офанзива во Нагорно-Карабах, изјави во четвртокот советникот на азербејџанскиот претседател, доколку Азербејџан не учествува на европскиот самит во Гранада каде ќе биде дискутирано за конфликтот.

„Азербејџан е подготвен наскоро да учествува на трипартитниот состанок во Брисел меѓу Европската унија, Азербејџан и Ерменија“, објави Хикмет Хаџиев, советник на Илхам Алиев, на платформата X, критикувајќи ја француската „политика на милитаризација“ на Кавказ, која , според него, доведе до тоа Азербејџан да не учествува на третиот самит на Европската политичка заедница во Гранада.

Отсуството на Алиев и турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, кој го поддржува Баку, е голем удар за собирот.

„Срамота е“, изјави шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, по пристигнувањето во градот Андалузија.

„Затоа нема да можеме да зборуваме овде за нешто толку важно како фактот дека повеќе од 100.000 луѓе мораа да ги напуштат своите домови брзајќи да избегаат од воена сила“, рече Борел, мислејќи на егзодусот на Ерменците од Нагорно. Карабах откако азербејџанската армија ја нападна провинцијата. , која припаѓа на Азербејџан.

Незадоволството на Алиев од „европската поддршка за Ерменија“

Илхам Алиев одлучил ден пред самитот да не учествува на состанокот, незадоволен од европската поддршка за Ерменија, пренесе Хина, повикувајќи се на АФП.

Критикувајќи ја „антиазербејџанската атмосфера“, тој оцени дека „не е неопходно“ да се учествува во преговорите во тој формат, изјави претставник на Азербејџан.

Ерменскиот премиер Никол Пашинјан во Гранада ќе се сретне со францускиот претседател Емануел Макрон, германскиот канцелар Олаф Шолц и претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел.

Состанокот на европската политичка заедница, создаден на иницијатива на францускиот претседател Емануел Макрон, собра во Гранада претставници на 27 членки на Европската унија и дваесет европски земји.