Договорот на Израел за катарската телевизија Ал Џезира го објавија и извори запознаени со преговорите. Разговорите во Катар, кои се одржаа во понеделникот, се очекува да продолжат денеска, соопштија два израелски медиумски извори.

Хамас го разгледува предлогот

Ова дојде додека исламистичкото движење Хамас го проучуваше предлогот за примирје и неговите претставници се приклучија на разговорите во Доха. Досега, групата беше претставена главно од посредници – Катар и Египет – во последната фаза од дискусиите, кои барем привремено ќе ги запрат борбите по речиси пет месеци војна.

Катар како посредник за траен прекин на огнот

Во понеделникот, лидерот на Хамас Исмаил Ханије се состана со емирот на Катар, шеикот Тамим ал Тани; Ваквите негови средби во време на преговори се гледаат како сигнал за напредок. Тимот на шеикот Тамим рече дека се разговарало за напорите на Катар да посредува за „итен и траен договор за прекин на огнот“ во Газа.

Израел инсистира дека е подготвен само за „пауза“ по која непријателствата ќе продолжат до – според зборовите на премиерот Бенјамин Нетанјаху – „тотална победа“ над Хамас.

Хамас подоцна рече дека сè уште има големи разлики што треба да се надминат меѓу земјите.

Престанување на борбата за Рамазан

За време на посетата на Њујорк, Бајден им рече на новинарите дека надежта е да се постигне договор „до ​​почетокот на викендот (или) до крајот на викендот“, објави Ројтерс.

Мојот советник за национална безбедност ми вели дека сме блиску. Ние сме блиску. Не сме подготвени. Се надевам дека ќе имаме примирје до минатиот понеделник, вели Џо Бајден.

Џо Бајден вели дека се надева на примирје.