Бајден не ги штедеше критиките за Нетанјаху

Претседателот на Америка ја изрази својата поддршка за правото на Израел на самоодбрана по нападот на радикалното палестинско движење Хамас на израелска територија на 7 октомври минатата година, но за Нетанјаху не го штедеше критиките.

Треба да посвети поголемо внимание на изгубените животи на невините луѓе. што беше последица на неговите преземени дејствија, рече Бајден.

Американскиот претседател додаде дека евентуалниот упад на израелските сили во градот Рафа во Појасот Газа, пограничен со Египет, каде што се засолниле повеќе од 1,3 милиони Палестинци, за него е „црвена линија“.

Бајден не одговори на прашањето од пратениците во САД дали повторно ќе го посети Израел.

Нетанјаху не прифаќа по ниедна цена палестинска држава

Претходно, премиерот на Израел Бенјамин Нетанјаху јавно изјави дека „тој им кажал на САД дека се противи на принципот за формирање палестинска држава во секое повоено сценарио“ и додаде дека „премиерот мора да може да каже не, дури и на нашите пријатели”.

Заложниците најголем проблем за Газа

Војната во Газа започна на 7 октомври, а оттогаш според официјалните податоци има 1160 жртви. Засега, се уште најголем проблем се заложниците, и покрај тоа што најголем од нив, веројатно, веќе се мртви.