„Бајден ѝ нагласил на фон дер Лајен дека процесот на проширување на ЕУ треба да продолжи со земјите од Западен Балкан и да ја опфати Македонија“, објави на Твитер американската амбасадорка во земјава Кејт Мари Брнс.

Бајден ја подвлече важноста на земјава за регионалната стабилност, развој и просперитет, наведе Брнс.