Затворената иранска активист за човекови права Наргес Мохамади е наградена со Нобеловата награда на денешната церемонија во Градското собрание во Осло. Нејзините деца Киана и Али Рахмани ја примија наградата во име на Мохамади (51), кој останува во ирански затвор, јави ДПА.

Седумнаесет-годишните близначки го прочитале говорот на нивната мајка, кој таа го напишала во озлогласениот затвор Евин во Иран.

-Ја пишувам оваа порака зад високите, студени ѕидови на затворот, напиша таа во својот говор и изрази надеж дека честа ќе помогне да се зајакне активистичкото движење во Иран кое бара права и фер третман од тврдокорната исламистичка влада во земјата. Јас сум Иранка, горда и чесна придонесувач за цивилизацијата, која моментално е под угнетување на деспотска верска влада. Јас сум затвореничка која, поднесувајќи длабоки и душечки страдања кои произлегуваат од недостатокот на слобода, еднаквост и демократија, ја препозна неопходноста од своето постоење и најде вера, наведе таа.

Норвешкиот Нобелов комитет ја удостои со наградата „за нејзината борба против угнетувањето на жените во Иран и нејзината борба за промовирање на човековите права и слобода за сите“.

Таа вчера на својата страница на Инстаграм, која и ја одржуваат пријатели во странство, објави дека стапила во тридневен штрајк со глад.

-На денот на церемонијата на доделување на Нобеловата награда, сакам да бидам гласот на Иранците кои протестираат против неправдата и угнетувањето. Иранскиот народ на крајот ќе го надмине авторитаризмот наметнат од владата која ги загуби и легитимитетот и јавната поддршка, напиша Мохамади.

Другите добитници на Нобеловата награда за литература, медицина, физика, хемија и економија, исто така, ќе бидат одликувани денеска на посебна церемонија во Стокхолм, со која ќе претседава шведскиот крал Карл XVI Густаф.

Добитниците беа објавени во октомври и традиционално им се доделуваат наградите на годишнината од смртта на основачот на наградата Алфред Нобел, шведски хемичар кој заработи огромно богатство со својот изум на динамит.