Утринската температура ќе се движи од 11 до 19 степени, а дневната од 22 до 34 степени.

Во Скопје и околината времето претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност, а попладне ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Утринската температура ќе достигне до 15 степени, а дневната до 31 степен.