Имено, денес (20 октомври) не очекува полна Месечина, која влегува во знакот на Овен, и оваа небесна енергија ги инспирира знаците на зодијакот да ја пронајдат својата внатрешна сила и да се соочат со нивните најголеми стравови. Полната месечина ќе има особено големо влијание врз трите знаци.

Полната месечина во Овен најверојатно ќе ги доведе меѓучовечките односи до точка на „вриење“. Овен, чија планета е Марс, бидејќи владее со оваа полна месечина, но Марс моментално е во Вага – знак во кој не сака да биде, бидејќи додека Марс е симбол на агресија, Вагите го сакаат мирот – вели астрологот Рајан Маркварт за „Бута“ и објаснува зошто следниот период ќе биде полн со пасивна агресија и речиси заканувачка атмосфера за некои знаци. И еве за што!

Овен
Подгответе се, бидејќи оваа полна месечина ќе ја разниша вашата самодоверба и начинот на кој се доживувате. Ќе се борите со млаката енергија на Вага која сака да забави и да направи компромиси, а за вас тоа ќе биде фрустрирачки – ви се допаѓа побрзо темпо. Ќе се соочите со чувство на беспомошност и како да сте заробени од моменталните околности. Ќе имате внатрешни конфликти, па најдобриот совет е да се смирите некое време, да поминете време дома и да работите на себе и на вашите емоции. Обидете се да медитирате или да си ги пишувате чувствата во дневник.

Вага
Вагите ќе мора да учествуваат во некои дискусии во текот на овој период, сакале или не. Полната месечина ќе ги истакне вашите конфликти во кои сте направиле премногу компромиси, што ве довеле до точка да останете во неурамнотежена, несреќна врска подолго отколку што треба. Користете го овој период за да се фокусирате на себе и на вашите потреби. Мора да намалите – дали вредат компромисите што ги правите за да ги направите вашите сакани среќни.

Јарец
Работите во вашиот приватен живот се прилично разнишани. Вашата работа ви е важна и се обидовте да воспоставите рамнотежа помеѓу приватниот и деловниот живот, но станува се потешко за вас да го постигнете тоа. Полната месечина ќе го засили ова чувство и цело време ќе ве придружува впечаток дека сте заглавени помеѓу овие две сфери и дека нема да ја добиете оваа битка. Мора да разберете дека е во ред да одвоите време за себе и да уживате во убавите моменти. Користете ги овие денови за да се посветите на вашиот дом и себе.