Пласман меѓу осумте најдобри екипи во најмасовното клупско натпреварување обезбеди и второлигашот Вардар елиминирајќи го попладнево на пенали градскиот ривал Скопје.

Резултати од осминафиналните натпревари:

Академија Пандев – Македонија ЃП 1-1 (3-5 пенали)
Брегалница – Охрид 4-0
Пелистер – Работнички 0-0 (5-4 пенали)
Шкендија – Ренова 5-0
Шкупи – Тиквеш 1-0
Вардар – Скопје 0-0 (4-2 пенали)
Беласица – Силекс 1-3
Струга 0 Борец 1-1 (5-4 пенали)