Од УХМР најавуваат дека по утрешните пониски дневни температури, в петок и за викендот дневните температури ќе бидат во брзо покачување.

Во изминатите 24 часа до 8 часот утрово, најмногу дожд наврна во Крива Паланка и тоа 4 литри на квадратен метар, во Берово и Дојран по 3, во Виница 2, Скопје, Ѓуриште и Куманово по еден литар на квадратен метар.

До крајот на денот денеска не очекува променливо облачно и свежо време со повремен локален дожд претежно во северните и источните делови. Ќе дува умерен, а долж Повардарието засилен ветер од северен до северозападен правец. Максималните температури ќе се движат во интервал од 16 до 25 степени.

Во Скопје ќе преовладува променливо облачно со услови за краткотраен дожд и повремено засилен северен ветер. Максималните температури ќе достигнат до 19 степени.