Најмалку девет лица, меѓу кои две деца, загинаа во напад извршен од воздух врз украинскиот град Суми, околу 350 километри источно од Киев, соопштија спасувачките служби.

„Непријателски авиони подмолно нападнаа станбени згради“ доцна синоќа, соопштија денеска спасувачките служби на Телеграм.

Суми, во близина на руската граница, со денови е место на тешки борби.