На кралот Чарлс Трети му е дијагностициран облик на рак, соопшти Бакингемската палата, а пренесе Би-би-си.

Тоа не е рак на простата, туку беше откриен за време на неговиот неодамнешен третман за зголемена простата.

Видот на ракот не е откриен, но според соопштението на палатата, кралот започнал со „редовни третмани“ во понеделникот.

Тој останува целосно позитивен во однос на неговиот третман и со нетрпение очекува да се врати на целосна јавна должност што е можно поскоро, велат од Бакингемската палата

Тој ќе ги одложи јавните ангажмани и се очекува други високи членови на кралското семејство да помогнат да му застанат за време на неговото лекување.

Не се споделени повеќе детали за стадиумот на ракот или прогнозата.

Кралот (75) се вратил во Лондон од Сандрингем во Норфолк во понеделникот наутро и палатата вели дека тој започнал со лекување како амбулантски.

Иако ќе ги паузира своите јавни настани, кралот ќе продолжи со својата уставна улога како шеф на државата, вклучувајќи документи и приватни состаноци.

Тој беше виден на црковна служба во Сандрингем во неделата, каде што им мавташе на толпата.

Пред повеќе од една недела тој имаше операција на простата во приватна болница во Лондон.

Кралот избра да излезе во јавноста за неговиот третман за простата, со цел да охрабри повеќе мажи да направат проверки на простатата, соопшти тогаш палатата.

Беше речено дека бил воодушевен што ја подигнал свеста за ова прашање, при што веб-страницата на NHS известува за пораст на прашања за состојбите на простатата.

За многу видови на рак, шансите за негово добивање се зголемуваат со возраста. Бројките во Обединетото Кралство сугерираат, во просек секоја година, повеќе од една третина (36%) од новите случаи на рак биле кај луѓе на возраст од 75 и повеќе години.