Поранешниот премиер на Велика Британија, Борис Џонсон изјави дека претседателот на Русија, Владимир Путин му се заканувал со ракетен напад во текот на вонреден телефонски разговор пред рускиот напад врз Украина во февруари минатата година.

Џонсон, во документарец на Би-Би-Си за разговорите на Путин со светските лидери, рече дека Путин му рекол дека таков ракетен напад ќе трае „само една минута“.

Тој додаде дека не е сигурен дали заканата е „сериозна“.

Како што се наведува, Путин ова му го кажал на Џонсон откако поранешниот британски премиер го предупредил за време на многу долг разговор во февруари 2022 година дека војната ќе биде „тотална катастрофа“.

Џонсон истакна дека му рекол на Путин дека инвазијата на Украина ќе доведе до санкции против Москва и повеќе војници на НАТО на руските граници.

Тој исто така рече дека се обидел да ја одврати руската воена акција со тоа што му кажал на Путин дека Украина нема да се приклучи на НАТО „во блиска иднина“.