Земјотрес со интензитет од 5,9 степени според Рихтеровата скала ги погоди Додеканските Острови во Грција и погранична област со Турција, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (ЕМСЦ).

Епицентарот на земјотресот бил во Егејското Море на длабочина од два километра. Засега нема извештаи за жртви или материјална штета.