Најмалку 12 лица загинаа откако бомбаш-самоубиец удри во приватна компанија за обезбедување која работи за ОН во главниот град на Сомалија, Могадишу, соопшти полицијата.

-Силна експлозија уништи неколку згради и цивилни возила, при што загинаа најмалку 12 невини луѓе, изјави полицаецот Али за ДПА.

-Верувам дека целта може да бидат приватни безбедносни сили кои обично ги придружуваат претставниците на ОН додека се движат низ градот, додаде тој.

Загина и бомбаш самоубиец, при што загинаа најмалку 13 лица.

Полицаец рече дека стравува дека повеќе луѓе се под урнатините. Засега не е познато дали меѓу жртвите има странци или персонал на ОН.

Повеќе од 20 луѓе се повредени, меѓу кои и ученици, соопшти полицијата.

-Патував во посебен конвој кој минуваше покрај областа во моментот на експлозијата. Некои од моите обезбедувачи беа ранети во нападот. Тоа беше навистина силна експлозија, изјави за ДПА заменик-градоначалникот на Могадишу, Али Абди Вардер.

Засега никој не ја презеде одговорноста за нападот. Фундаменталистичката група Ал Шабаб често ја презема одговорноста за слични напади.