Додека се наближуваат претстојните претседателски избори во Македонија на 24 април, албанскиот електорат очекува избор меѓу двајца  кандидати. Претседателските избори ќе ја постават сцената за парламентарни избори само две недели подоцна, на 8 мај.

Кандидатите во центарот на вниманието

Меѓу претендентите за претседателската функција се Арбен Таравари, кој ја претставува обединетата албанска опозиција која повикува на промени, и кандидатот од „интегративците“ што допрва треба да се објави. ДУИ најави големо откритие за утре на Фејсбук, зголемувајќи го исчекувањето околу овој политички настан.

Мобилизирање на електоратот

Аналитичарите сугерираат дека појавата на повеќе кандидати би можела да ги мобилизира гласачите, правејќи ги резултатите од претседателските избори клучен фактор за следните парламентарни избори. Бран ефектот од првиот круг би можел значително да ги поколеба чувствата на гласачите, насочувајќи ги нивните избори на парламентарните избори.

Арбен Таравари и неговата кандидатура

Европскиот сојуз за промена, коалиција составена од водачи како Изет Меџити, Билал Касами, Африм Гаши и Беким Ќоку, неодамна го поддржа Арбен Таравари за претседателската трка. Овој потег, под влијание на дискусиите со косовскиот премиер Албин Курти, има за цел да го отелотвори соживотот меѓу етничките групи и да го обезбеди европскиот пат на Македонија.

Опозицијата со предизвик за ДУИ и владината коалиција

Одобрувањето на Таравари од страна на заедничката албанска опозиција ја предизвикува Демократската унија за интеграција (ДУИ), нарушувајќи го планот на владината коалиција за консензуален кандидат. Оваа промена во стратегијата е подготвена да влијае не само на непосредните изборни резултати, туку и да го обликува постизборниот терен и формирањето влада.

Стратешкиот потег на Таравари

Аналитичарот Џелал Незири го истакнува стратешкиот потег на опозицијата, кој има за цел да обезбеди најдобар можен исход со собирање повеќе гласови од кандидатите на ДУИ и на Алијансата за Албанците. Успехот на оваа стратегија може да доведе до наратив за победа во последните недели од кампањата, што ќе влијае на чувствата на гласачите.

Потенцијални кандидати на ДУИ

Додека ДУИ се подготвува да го открие својот кандидат, во јавната сфера кружат имиња како Фатмир Дехари, Бујар Османи и Али Ахмети. И покрај изјавите на техничкиот премиер Талат Џафери и вицепремиерот Артан Груби за разрешување на Ахмети како претендент, шпекулациите остануваат за изборот на партијата.

Летаргија и недоверба кај албанскиот електорат

Новинарот Арбен Раткоцери забележува дека преовладува чувството на летаргија и недоверба кај албанските гласачи кон постоечките политички партии. Иако кандидатурата на Таравари може да има влијание и на парламентарните избори, останува скептицизмот во однос на нејзиниот потенцијал да мотивира поголем одѕив на гласачите.

Условот на ДУИ за поддршка на Стево Пендаровски во првиот круг беше единствено тоа да албанската опозиција не предложи свој кандидат за претседател. Причината е стравот дека тоа би влијало на парламентарните избори кај албанските гласачи”, изјави Раткоцери.

Извор: Deutchewelle