На списокот не се ставен англиски фудбалери, меѓутоа таму е нашиот Елиф Елмас, кој се наоѓа на 13-тата позиција на најголемите млади ѕвезди кои се очекува да блеснат на Европското првенство.

„BBC“ за нашиот Елмас напиша:

-Наполи плати за Елмас 15 милиони евра кога тој имаше само 19 години, но тогаш веќе беше ѕвезда во Турција по само две сезони во Фенербахче. Тој може да игра како лажна деветка или бокс ту бокс играч од средниот ред, и со само две сезони во Наполи и повеќе од 200 сениорски натпревари, Европското првенство може да биде плаформа за уште поголем напредок

Целата листа погледнете ја тука.