Француската влада треба да се соочи со два предлога за недоверба поради улични протести, штрајкови и блокади на патиштата во спротивставување на одлуката на Емануел Макрон да го протурка непопуларното зголемување на возраста за пензионирање без гласање во парламентот.

Гласањето за недоверба се одржува во понеделник попладне во позадина на зголемена тензија на улиците, по судирите меѓу демонстрантите и полицијата во Париз и демонстрациите во градовите низ земјата викендов. Блокади на патиштата и демонстрации на кружните текови беа во тек во некои делови на Франција во понеделникот, вклучително и надвор од Нант и Лориен. Во Рен на автопат беа запалени канти, а автомобилите беа запрени.

Откако синдикатите повикаа на штрајкови оваа недела, постоеше загриженост дали надзорот ќе биде засегнат на испитите за средношколците што започнаа во понеделникот. Раководителите на училиштата беа уверени дека ќе има доволно надзорници за испитите.

Барањата за недоверба беа повикани во знак на протест против владата користејќи ги контроверзните извршни овластувања за да ја зголеми старосната граница за пензија од 62 на 64 години.

Макрон минатата недела одлучи владата да го искористи членот 49.3 од уставот за да го заобиколи парламентот, бидејќи стравуваше дека не може да собере доволно гласови за промените на пензиите. Центристичката групација на Макрон го загуби апсолутното мнозинство во парламентот на изборите во јуни минатата година.

Уривањето на владата со гласање недоверба беше „единствениот начин да се запре социјалната и политичката криза во оваа земја“, рече Шарл де Курсон, француски пратеник со најдолг стаж и член на малата опозициска центристичка групација Лиот, кој е автор на еден на предлозите за недоверба.

„Ако продолжиме вака, никој нема да контролира ништо. Тоа е она што ни го кажуваат сите синдикални лидери… дека гледаат дека работите стануваат порадикални“, изјави тој за радиото Франс Интер.

Друг предлог беше изнесен од екстремно десничарската партија Национален собир на Марин Ле Пен.

Повеќето аналитичари очекуваат дека владата ќе ги преживее двете гласања во понеделник. Тоа е затоа што за барање недоверба би било потребно апсолутно мнозинство од 287 пратеници. За да се постигне таа цел ќе биде потребна поддршка од голем број пратеници од десничарската партија Les Républicains. Ова се смета за неверојатно откако нивниот партиски лидер, Ерик Чиоти, рече дека гласањето во корист на предлозите ќе предизвика „хаос“ во Франција.

Потегот на Макрон за пензии може да ги дефинира неговите преостанати четири години на функцијата.

Сепак, некои пратеници од Les Républicains ги кршат редовите и ќе гласаат за предлогот за недоверба: пратеникот Орелиен Прадие рече дека ќе гласа против владата бидејќи „Мислам дека тоа е единствениот излез. Треба да преминеме на нешто друго“.

Ако владата ги преживее гласовите за недоверба, промените на Макрон во пензискиот систем може брзо да станат закон. Во знак дека претседателот се држи цврсто, неговата канцеларија соопшти дека ги повикал шефовите на сенатот и на националното собрание да кажат дека сака промените на пензиите да одат до „крајот на неговиот демократски процес“.

Доколку владата падне, Макрон би имал опција да именува нова влада со нов премиер. Тој, исто така, може да го распушти Националното собрание и да распише предвремени парламентарни избори, иако тоа не се сметаше за веројатен избор.

Анкетата за Журнал ду Диманш овој викенд покажа дека рејтингот на Макрон е на најниско ниво од екот на антивладиното протестно движење „Жолти елеци“ (жолти елеци) во 2019 година, при што само 28 отсто од испитаниците имаат позитивно мислење за него. .