Македонскиот капитен Горан Пандев ги пропушти двата тренинга во Амстердам, поради порблемите со зглобот и неизвесно е дали ќе настапи против „лалињата“ во понеделник.

На Европскиот шампионат Македонија се уште има минимални, речиси неверојатни шанси за пласман во осминафиналето, додека Холандија е прва во групата со две победи.