Кафулето „Барон“, именувано по една од озлогласените скопски банди, беше зафатено од пламен пред убиството на таткото на Гани Туша, што ги засили сомнежите за поврзаност меѓу инцидентите.

Пожар пред убиството: Кафулето „Барон“ во Чаир изгоре во пожар

Пред убиството на таткото на Гани Туша, пожар го зафатил кафулето „Барон“ во Чаир. Кафулето, кое го носи називот на криминална група поврзана со  Гани Туша кој се наоѓа во притвор, поттикна истрага за потенцијална поврзаност помеѓу пожарот во кафулето и последователното убиство на Блаце.

 

Пожар во кафулето „Барон“

Пожарот во кафулето „Барон“ бил пријавен во раните утрински часови, околу 4 часот по полноќ, по што била брза интервенција на противпожарната единица. Во трка со времето, пожарникарите успеаја да го изгаснат пламенот за приближно 40 минути, спречувајќи понатамошно уништување.

Гани Туша

Гани Туша, кој сега е во притвор во Скопје, е осомничен за негова наводна вмешаност во двојно убиство во барот Шиша и уште едно убиство на Халкидики, при што беа елиминирани три лица, меѓу кои и двајца водачи на ривалската група Дуќанџик/Грчец.

Полицијата реагира на убиството на Блаце

МВР излезе со првични информации за убиството кај скопско Блаце.

„Во 18 часот и 10 минути СВР Скопје, пријавено е дека во близина на локалниот пат Долно-Горно Блаце, без знаци на живот, со прострелни рани од неговиот брат З.Т.(56) бил пронајден Н.Т.

Се преземаат мерки за расчистување на случајот. соопшти Министерството, истакнувајќи ги тековните напори за расветлување на околностите околу убиството.

Ескалација на војување со банди: историја на крвопролевање

Неодамнешните настани ги надополнуваат постојните превирања во тековната војна меѓу две криминални фракции во Скопје. Во текот на изминатата година, судирите и заседите меѓу групите однесоа најмалку четири животи во Скопје, Косово и Грција. Битка за превласт на скопскиот нарко пазар се  е мотивот зад насилството, минатите убиства и напади. Во Скопје се веќе подолго време се одвива вистинска гангстерска војна.

Извор: Skopje1