За пласман во 2. коло на Игрите во Токио на најдобриот светски тенисер му беа потребни 61 минута.

Следен противник на Ѓоковиќ биде 48. тенисер во светот, Германецот Јан Ленард Штруф, кој претходно денеска го совлада Бразилецот Тијаго Монтеира со 6:3, 6:4.