Новак Ѓоковиќ речиси половина час одговараше на прашања на шпанските новинари во Валенсија за време на Дејвис купот. Опсегот беше широк – од натпреварување само, до Алкараз, Олимпијадата, до Штука за мали гледачи на трибините… Ѓоковиќ секогаш одговараше трпеливо, расположен, подготвен на се.

Иако планираше на сите прашања да одговори на англиски, пријатно ги изненади сите со тоа што реши да разговара со шпанските новинари на нивниот јазик. Тој направи одлична финта во еден момент. Не можел да се сети на шпанскиот збор за „недостаток“, па кога колегите му кажале, уредно го извадил телефонот и го запишал.

А прашањето го поставија неговите најголеми ривали – Роџер Федерер и Рафаел Надал.

Не ми недостига, но сигурен сум дека му недостига неговиот тенис“. Овие двајца се легенди во нашиот спорт. Остави големо наследство и во тенисот и воопшто во спортот“.

Во петок од 15 часот Србија игра против Шпанија.