Триумфот на патеката Лосаил на Британецот Хамилтон (Мерцедес) му ја донесе 102. победа во кариерата и вкупно седма оваа сезона.

Хамилтон стартуваше од пол-позицијата, која ја зачува со сигурно возење во текот на целата трка.

Верстапен, кој поради казна трката место од втората ја почна од петтата позиција, заврши зад Хамилтон, а трет беше Фернандо Алонсо, кој се искачи на подиумот за прв пат од 2014 година.

До крајот на сезоната преостануваат уште две трки, а претпоследната е на програмата за две недели со премиерата во Саудиска Арабија на патеката во Абу Даби.

Верстапен води во генералниот пласман со 351.5 бодови, додека Хамилтон е втор со 343.5 бодови.