Репрезентацијата на Холандија се пласира во четврт-финалето на Мундијалот во Катар откако во првата осминафинална пресметка славеше против селекцијата на Соединетите Американски Држави со 3:1.

Тимот на Луј ван Гал знаеше тактички како да им се спротистави на Американците, ги навлече, а потоа зададе два удари, преку Мемфис Депај во десеттата и Дејли Блинд во 45.минута од дуелот.

САД не се откажа така лесно, продолжи да напаѓа во вториот дел и успеа да намали со голот на Хаџи Врајт во 76.минута. Но, Холандија не дозволи многу надеж за американските фудбалери и постигна трет гол преку Дензел Думфрис во 81. минута од мечот.

Холанѓаните во четврт-финалето ќе го чекаат подобриот од вечерашниот дуел меѓу Аргентина и Австралија.