Меѓу жртвите се три мали деца од две години и двајца воспитувачи.

Откако ги убил, напаѓачот се обидел да се убие со истото оружје, но во критична состојба е пренесен во болница.

Уште не е јасен мотивот на нападот.

Во мометот на нападот во градинката каде се згрижуваат деца до три годипна возраст имало десетици деца.

Четвртото дете кое е жртва на нападот има полесни повреди.

Имено, воената полиција соопшти дека во 10.35 часот соседите пријавиле дека во градинката има со мачета вооружен човек кој ги напаѓа децата и вработените.

Неименуваниот напаѓач најпрво нападнал воспитувачка на влезот од градинката, а потоа ја следел низ собите, каде и ги убил децата.

-Чув врисоци и повици за помош, излегов и видов колешка ккоја ми рече: „Те молам, викни полиција, дојде вооружен човек и убива деца, вели воспитувачката Алин Биазебети за агенцијата АФП.

Полицаец на прес-конференција посведочи дека напаѓаот имал меч во стил на самураите.

Во државата Санта Катарина прогласена е тридневна жалост.

Во претходните години во Бразил во слични напади убивани се деца во училишта, но на постари ученици.