Хрватска и Албанија завршија со 2-2 во натпреварот од групата Б на ЕП 2024 во Хамбург. Ќазим Лаци го отвори натпреварот со глава по добар напад во 11. минута. По паузата Хрватите направија пресврт со два гола за две минути. Андреј Крамариќ израмни во 74. минута, а потоа заменикот на Албанија, Клаус Џула си постигна автогол. Албанците притиснаа на крајот, а израмнувачкиот гол во продолжението го постигна Џула.

Двете селекции ги загубија првите средби на Европското првенство и им е потребна победа за да ги задржат шансите за пласман понатаму.

Шестиот ден од Европското првенство ќе понуди вкупно три натпревари од второто коло во групната фаза. Во групата А, домаќинот Германија ќе бара втора победа на ЕП 2024 кога ќе ги одмери силите со Унгарија, додека Шкотска ќе се соочи со Швајцарија.