Со оглед на тоа што во Турција моменто е во сила целосен карантин, кој, меѓу другото, опфаќа и забрана за собирање во затворен простор, членовите на организацијата Фуркан изразија незадоволство од ваквата одлука на претседателот Реџеп Тајип Ердоган и неговата Партија на правдата и развојот (АКП).

Лидерите на организацијата сметаат дека забраната за собирање во џамии воедно подразбира и одземање на верските слободи.

Во знак на протест, членовите на организацијата се собраа на молитва во една од џамиите во Газиантеп, а лидерите на движењето истакнаа дека сите верници ќе го почитуваат растојанието и ќе носат маски во џамијата.

Сепак, многу брзо откако верниците се собраа, полициските сили влегоа во џамијата и им наредија на верниците да заминат. Бидејќи верниците и членовите на организацијата Фуркан одбија да ја напуштат џамијата, дојде до конфликт меѓу двете страни, а безбедносните сили употребија и солзавец за да ја растераат толпата.

-Oва не е израел, ова е турција. оние кои им дозволуваат на луѓето да се собираат на стадионите, јавниот превоз и компаниите, и покрај епидемиолошките мерки, ги спречуваат верниците да се молат во џамии, велат од организацијата.

Фондацијата Фуркан е позната во Турција по бројни политички ексцеси, а по најновиот инцидент, Алпарслан Кујтул, официјален претставник на Фуркан, изјави дека ќе продолжи да инсистира на собири во џамиите.

Најригорозниот карантин во Турција започна на 29 април и ќе трае вкупно три недели. Како дел од новите епидемиолошки мерки, турските власти забранија и собири на верници во џамиите.