Во драматична ескалација на тензиите, Иран лансираше серија беспилотни летала кон Израел, како што соопштија израелските одбранбени сили (ИДФ). Овој потег нашироко се смета за одмазда за неодамнешниот бомбашки напад на иранскиот конзулат во Дамаск. Се очекува беспилотните летала да стигнат до израелскиот воздушен простор околу два часот по локално време, што ја зголемува загриженоста за потенцијална воена конфронтација во регионот.

Растат тензиите по бомбардирањето во Дамаск, Иран лансираше беспилотни летала кон Израел

Неодамнешниот бомбашки напад на иранскиот конзулат во Дамаск на 1 април, што резултираше со смрт на ирански генерали, ги зголеми тензиите меѓу Иран и Израел. Иако Израел официјално не ја презеде одговорноста за нападот, се верува дека тој бил извршен од израелските сили. Како одговор, Иран вети дека ќе возврати, што доведе до сегашното лансирање на беспилотни летала.

Израелските сили се ставени во состојба на висока готовност, а премиерот Бенјамин Нетанјаху изјави: „Нашите одбранбени системи се распоредени. Ние сме подготвени за секое сценарио, и одбранбено и офанзивно. Државата Израел е силна“. Израел, исто така, доби поддршка од САД, Велика Британија, Франција и други земји, што дополнително ја нагласува сериозноста на ситуацијата.

Ирански напад со беспилотно летало

Безбедносни извори објавија дека десетици беспилотни летала се забележани како летаат од Иран кон Израел. Овој широк воздушен напад, наводно извршен од иранската Револуционерна гарда, означува значајна ескалација на конфликтот меѓу двете нации.

Следење на ситуацијата

Израел соопшти дека внимателно ги следи сите цели и е подготвена да одговори на секоја закана. Ситуацијата останува флуидна, а тензиите се високи во регионот. Понатамошни случувања се очекуваат бидејќи беспилотните летала се приближуваат до израелскиот воздушен простор.

Додека Иран се одмаздува за бомбардирањето во Дамаск, ситуацијата на Блискиот Исток останува нестабилна. Со Израел во состојба на висока готовност и ирански беспилотни летала на пат, регионот е на работ, а меѓународната заедница внимателно ја следи ескалацијата на тензиите меѓу овие два противници.