Избрани нови потпретседатели на Собранието

Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ, Весна Бендевска од ЗНАМ и Јован Митрески од СДСМ се новоизбраните потпретседатели на Собранието. Милошоски доби 69 гласа, Бендевска 70 гласа, а Митрески 82 гласа. Овој договор е постигнат на координацијата во понеделникот меѓу власта и опозицијата за пратениците на Гаши.

Церемонија на заклетва

Од тројцата потпретседатели, Бендевска и Митрески денеска дадоа заклетва во Собранието. Милошоски отсуствуваше поради болест. Имено, Бендевска го користеше терминот „РС Македонија“, додека Митрески за време на нивните заклетви го користеше целосното уставно име. Претходно, Гордана Силјановска-Давкова за време на нејзината претседателска инаугурација ја нарече земјата едноставно како „Македонија“.

Апанажа за поранешни пратеници

Комисијата за избори и именувања потврди апанажа за уште седум пратеници од претходниот состав. Со ова, вкупно 36 пратеници добиваат месечен надоместок од 2000 евра за една година. Но, на тројца членови од кабинетот на екс-претседателот Пендаровски не им беше дозволена апанажа бидејќи не беа избрани или именувани од Собранието.

Решенија за плата за сегашни претставници

Претседателот на Комисијата, Ѓоргија Сајкоски, го потврди потпишувањето на решенијата за првата плата на актуелните пратеници, меѓу кои и Талат Џафери, кој ја извршува функцијата технички премиер до изборот на нова влада.

Соопштенија на идните министри

Партиите од владејачкиот блок ги потврдуваат имињата на идните министри кои ќе се најдат на списокот на мандатарот Мицкоски. БЕСА јавно ги објави нивните кандидати: Фатмир Лимани за министер за социјална политика, демографија и млади, Бесар Дурмиши за министер за економија и труд и Седат Сулејмани за заменик министер за култура и туризам.

Претстојни состаноци и предлози

Највисоките органи на ЗНАМ на Максим Димитревски вечерва ќе заседаваат за да ги потврдат своите кандидати за министри за правда и администрација. ВМРО-ДПМНЕ за во недела попладне закажа седници на Извршниот и Централниот комитет.

Мицкоски најави дека Владата ќе го достави предлогот до Собранието во вторник на 18 јуни. Седницата за избор е планирана за викендот што следи или за почетокот на наредната недела.