– Матјаж Кек ќе ја предводи словенечката репрезентација и во следниот циклус на Лигата на нации на УЕФА и квалификациите за Европското првенство во 2024 година, објави Словенечката федерација.

Кек ја предводеше Словенија од 2027 до 2011 година, а на селекторската клупа повторно седна на крајот од 2018 година.