Времето и метеоролошки параметри за Скопје: претпладне сончево со умерена облачност, попладне со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер. T = 23 °C, P = 974 hPa, U = 42 %, V = 5 m/s. (Т-температура, P-притисок, U-релативна влажност, V-средна брзина на ветер).

Утре, ќе има изолирана појава на краткотраен пороен дожд и грмежи, претежно во планиските подрачја. Потоа, до понеделник, под влијание на топла воздушна маса и јужно воздушно струење ќе има значителен пораст на температурите, кои на места ќе бидат и над 30 степени. Ноќта кон недела во западните делови ќе има услови за локален дожд.