Македонските ракометарки успеаја во финишот од регуларниот дел со серија од 5:0 да ја анулираат предноста на Исланѓанките од 28:23, но гостинките беа поуспешни во изведување на ударите од седум метри.

Најефикасни во македонскиот состав беа Ивана Џатевска со шест и Андреа Седлоска со пет погодоци.

Претходно на ЕХФ шампионатот, избраничките на селекторот Љубомир Савевски ги совладаа БиХ, Косово и Финска, одиграа нерешено против Фарски Острови, а загубија од Холандија.