Мицотакис е во Софија на покана на бугарскиот колега, јави бТВ.

Во фокусот на средбата се односите меѓу двете соседни земји и можностите за нивно унапредување.

Пертков, деновиве изјави дека посакува средба и со новиот македонски премиер, по оставката на Зоран Заев.