Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гевгелија вчера извршил увид на местото каде се случи двојното убиство синоќа во Гевгелија.

Според првичните информации, мотивот за двојното убиство се нарушени меѓусебни односи на двајцата браќа, кои кулминирале заради банална расправија во врска со работи на заедничката куќа. Сторителот е лишен од слобода и во текот на денот ќе следи постапка, се вели во соопштението од Обвинителството.

Вчера од МВР информираа дека 62-годишниот В.Г. од Гевгелија се сомничи дека ги усмртил брата си Л.Г. (71) и снаата Т.Г. (62).