На територијата на СВР Охрид денеска во периодот од 7 до 10 часот спроведена e зајакната акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваaт возило со брзина поголема од пропишаната, при што санционирани се 29 возачи.

Од нив, како што соопштуваат денеска од МВР 13 биле на територија на Охрид, а 12 на територија на Струга.

Од МВР најавуваат дека засилените акциски сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови и апелираат до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за зголемување на безбедноста во сообраќајот и посигурни патишта.