Македонската информативна агенција ги соопшти имињата на носители на листи на СДСМ. Имињата горе/долу беа познати, но можеби и не беше така јасно за втората, петтата и шестата изборна единица. Патем, најголемото изненадување е камбекот на поранешниот министер за здравство Венко Филипче.

На денешната седница освен носителите на листи се презентира и програмата за парламентарните избори на 8 мај.

Еве ги имињата

Носител на листата во првата изборна единица е Димитар Ковачевски, а коносител е Моника Зајкова од коалициониот партнер, ЛДП.

Носител во втората изборна единица прв е поранешниот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски, а коносител е Фатмир Битиќи.

Носител во третата изборна единица е Сања Лукаревска од УЈП, а како заменик е актуелниот министер за земјоделство Љупчо Николовски.

Носител во четвртата изборна единица е поранешниот министер за здравство Венко Филипче, а го заменува Јована Тренчевска.

Актуелниот преседател на Собранието Јован Митрески е носител во петката, а заменик е Бисера Костадиновска.

Во шестата изборна единица ностител на листата е Славјанка Петровска, а како заменик следува Агрон Демири.

„Најдобра кадровска понуда“

Конгресот започнува вечерва од 18 часот и тогаш овие имиња ќе бидат и официјално познати.

Потпретседателот на СДСМ, Сања Лукаревска, изјави дека при креирањето на листите се внимавало на секој сегмент и дека СДСМ има најдобра кадровска понуда.

Дали партијата конечно ќе се обедини?

Факт е дека СДСМ е многу разединета. Повеќе за внатрепартискиот раскол, актуелните случки со Максим Димитриевски, Петре Шилегов, но и поранешните функционери како Весна Бендевска може да прочитате во продолжение:

Нов раскол или обединување: СДСМ денеска на конгрес ќе ги избере носителите на листи и ќе ја презентира програмата

Пендаровски како претседателски кандидат

Претходно, партијата одлучи дека на претседателските избори повторно ќе настапи со актуелниот претседател на државата, Стево Пендаровски.