Времето во наредните денови ќе биде променливо облачно со повремени локални врнежи од дожд и со снег на планините и на некои повисоки места.

Како што информира УХМР, повеќе врнежи се очекуваат во понеделник, кога ќе дува умерен, а во вторник и среда засилен ветер од северен правец.

Утре и во недела по одделни котлини ќе има услови за појава на утринска магла. Максималната температура во сабота ќе биде десет, а во недела 12 степени. Од понеделни се очекува и намалување на температурите.