Утрото ќе биде студено, преку денот сончево со умерена облачност, поголема во западните делови. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец.

Од петок ќе преовладува променливо облачно време со повремени врнежи од дожд.

На планините и на некои повисоки места врнежите повремено ќе преминуваат во снег.