Навални почина на 16 февруари на 47-годишна возраст во сибирска казнена колонија. Западниот свет го обвини рускиот претседател Владимир Путин за неговата смрт. Руските власти направија се за да го одложат предавањето на телото на неговата мајка, политичарката Људмила Навалнаја, обидувајќи се да ја притиснат да се откаже од јавен погреб.

Мајката на Навални не се согласи на таен погреб

Пред една недела, Људмила Навалнаја Ивановна доби 3-часовен ултиматум да се согласи на таен погреб под закана дека ќе го закопа Навални во казнената колонија. Сепак, Навалнаја не отстапи, а по поддршката од културната елита во земјата, властите беа принудени да го предадат нејзиното тело. Меѓутоа, во последните денови неговиот тим наиде на нови потешкотии – каде да го организира јавното збогување со Навални, бидејќи добиваше одбивања од секаде.

Погребот ќе привлече голем број поддржувачи

Погребот најверојатно ќе привлече голем број поддржувачи на поранешниот противник број еден на Владимир Путин и може да се покаже како срамен за лидерот на Кремљ, кој се подготвува за ново крунисување по претседателските избори закажани за 15-17 март, јавуваат светските агенции.

Јулија Навалнаја се обрати од Еврвопскиот парламент

Во меѓувреме, жената на Алексеј Навални, Јулија Навалнаја денеска беше пречекана во пленарната сала на Европскиот парламент во Стразбур. Таа беше примена со длабоко сочувство од сите пратенички групи. Таа апелираше до европратениците да ја надминат илузијата дека Путин е политичар затоа што е „криминал, шеф на организирана криминална група“ која ја заплетка Русија во корупција и мафијашки зависности.

„Во негова личност не имате работа со политичар, туку со крвав чудовиште, со шеф на организирана криминална група трујачи и убијци и чувари на мафијашки пари“, резимира Навалнаја.