Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека нема да го посети Киев „само да оствари дипломатска посета“ или да го следи „трендот“ што ја поставија некои други западни политичари.

„Подготвен сум да одам во Киев или во друг украински град. Но, сакам да биде корисно“, изјави тој за BFM TV доцна во понеделникот. Макрон моментално е среде домашна изборна кампања со високи влогови.

„Би го направил тоа за да активирам нешто ново, нов процес, сакам да биде корисно“, нагласи тој, додавајќи дека нема да дојде во Украина само за да ја следи „модата“ на одење во Киев. Во исто време, тој ги поздрави посетите на другите лидери бидејќи тоа ја демонстрираше „европската солидарност“ со Украина.

Киев и неговото северозападно предградие Буча станаа жаришта за врвните европски политичари откако украинските власти ја обвинија Русија дека извршила масовно убивање на цивили во областа. Локацијата ја посетија претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен и првиот дипломат на ЕУ, Жозеп Борел, како и британскиот премиер Борис Џонсон и австрискиот канцелар Карл Нехамер.

Додека западните политичари побрзаа да го поддржат и да го засилат украинскиот став за инцидентот во Буча, осудувајќи ги наводните „воени злосторства“, Русија категорично негираше каква било вмешаност, сугерирајќи дека целата афера била намерно организирана од Киев за да ги обвини руските трупи. Голем број мртви цивили беа откриени во предградието откако руските сили се повлекоа од периферијата на Киев кон крајот на март и украинските војници влегоа таму.