Азир Алиу, министерот за информатичко општество, треба да одржи прес-конференција, но сепак нема да поднесе оставка  Оваа информација за Прес24 ја потврдија доверливи извори од неговата партија Алијанса за Албанците.

 

ДУИ го блокира целиот процес за усвојување на реформските закони

Неофицијалните извештаи покажуваат дека Алиу постигнал договор шесте реформски закони во јавната администрација да го носат европското знаменце и да има  одобрение од Комисијата за европски прашања предводена од Демократската унија за интеграција (ДУИ).

Овие закони требаше да го најдат патот до таму, но претседавачот на комисијата, поврзан со ДУИ, не свикал седница, според достапните информации.

Дискусија на премиерот со Алиу

Премиерот Димитар Ковачевски разговараше со министерот за информатичко општество и администрација Алиу. Некои медиуми навестија потенцијална попладневна прес-конференција за оставка на Алиу.

Ковачевски, одговарајќи на прашања за оставката, изјави дека по разговорите со Алиу, целата влада ќе поднесе оставки во четврток. Тој смета дека нема потреба поединечни министри да поднесуваат одделни оставки.

„Министерот Алиу е компетентен поединец, и како министер и пошироко. Дискусијата се врти околу законите што неговото министерство ги предложи до Собранието, а во тек е расправа. Овие закони се однесуваат на јавната администрација и работните односи. Се надевам дека Алиу ќе има можност да ги презентира на собраниските комисиски дискусии и на пленарната седница, а посветено работеше на нивно финализирање“, рече Ковачевски.

Алиу, на чело на Министерството за информатичко општество и администрација од февруари минатата година, потекнува од Алијансата за Албанците. Извештаите покажуваат дека неговото незадоволство произлегува од неподготвеноста на СДСМ и ДУИ да им дадат приоритет на законите за реформи во јавната администрација, дигитализација и медиуми, предложени од неговото министерство.

Алијанса на Албанците е  партија која е клучна и во владејачката коалиција и во албанската опозиција,  потенцијалната оставка може да се толкува како сигнал за дистанцирање од владата. Во јавноста се шират шпекулациите за внатрепартиски поделби, особено во однос на пристапот на Алијансата на претстојните избори.

Оставка на целата влада и она што претстои

Целата влада ќе поднесе оставка во четврток во 10 часот, со што ќе започне процесот за формирање на тримесечна привремена влада пред изборите. Дали Алиу ќе ја напушти функцијата два дена порано ќе се знае во текот на денот.

Извор: 24mk

Извор: Makfaks