Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека има намера да ги продолжи воените операции против Хамас во Газа. И покрај зголемената загриженост од хуманитарните организации за ризикот од глад меѓу населението, Нетанјаху ја потврди посветеноста на неговата влада да влезе во Рафах, последната релативно безбедна област во густо населената енклава.

Повторно потврдување на воената стратегија од Нетанјаху

За време на состанокот на владата, Нетанјаху ја истакна решеноста на Израел да дејствува во Рафах, нагласувајќи дека операцијата ќе започне во наредните недели. Неговата објава доаѓа во време на меѓународен притисок кој го повикува Израел да покаже воздржаност и да даде приоритет на заштитата на цивилите.

Нетанјаху вети дека ќе ја продолжи воената операција

Меѓународен притисок и хуманитарни грижи

Одлуката на Нетанјаху наиде на критики од сојузниците на Израел, кои стравуваат од потенцијалните хуманитарни последици во Рафах, каде што повеќе од милион раселени лица бараат засолниште. Германскиот канцелар Олаф Шолц на заедничката прес-конференција со Нетанјаху го истакна императивот за обезбедување сеопфатна хуманитарна помош за жителите на Газа.

Повик за прекин на огнот и помош

Шолц ги повтори чувствата изразени од претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен, залагајќи се за брз договор за прекин на огнот и зголемена хуманитарна помош за Газа. Фон дер Лајен ја истакна итноста за решавање на конфликтот и олеснување на испораката на помош за ублажување на страшната ситуација во регионот.

Воени планови среде преговорите за прекин на огнот

И покрај меѓународните апели за воздржаност, Нетанјаху ги одобри воените планови за копнена офанзива во Рафах. Преговорите за прекин на огнот меѓу Израел и Хамас се очекува да започнат веднаш, при што Египет ќе игра клучна улога во посредувањето во дискусиите.

Ескалација на тензии и човечки жртви

Конфликтот меѓу Израел и Хамас нанесе голема штета на палестинското население, со илјадници изгубени животи и широко распространето уништување во Газа. Владата на Нетанјаху останува непоколеблива во својата потрага за неутрализирање на Хамас, додека Хамас бара гаранции за траен прекин на огнот.

Хроника на конфликтот

Корените на тековната криза потекнуваат од нападите на милитантите на Хамас врз јужен Израел во октомври 2023 година, што предизвика одмазднички одговор од Израел. Оттогаш, конфликтот ескалираше, што резултираше со значителни загуби на животи и страдања меѓу Палестинците во Газа.

Додека тензиите продолжуваат и дипломатските напори се интензивираат, маките на цивилите во Газа ја нагласуваат итната потреба за преговарачко решавање на конфликтот и одржлива хуманитарна помош за да се олесни нивното страдање.