Како дел од португалскиот тим, Роналдо изведе 50 слободни удари на Европските и светските првенства. Од сите овие обиди, тој успеа да постигне само еден гол од слободен удар.

Колку за споредба, Герет Бејл има два гола по шест обиди во Велс.

За потсетување, во Јувентус, Португалецот се обиде да реализира 71 пати од слободен удар. Роналдо го постигна единствениот гол од слободен удар за време на неговите настапи во италијанскиот клуб во јули 2020 година на натпреварот од Серија А против Торино (4:1).