Реномираниот медимот „Њузмакс” прави детална анализа за ситуацијата на Балканот. Почнувајќи од историски осврт од доцните 1800-ти зборувајќи и германскиот канцелар Ото фон Бизмарк медиумот пишува дека Балканот е важен за целата ситуација во Европа.

Војна во Украина

Трета година по ред Европа е зафатена од конфликтот меѓу Русија и Украина. Медиумот пишува дека несигурната природа на регионалната стабилност е поттикната од овој конфликт. Путин го елиминира својот главен противник, Навални пред „оркестрираните избори“ само ја засилува итноста за обединета и издржлива Европа.

Избори во Европски парламент

Додека Европејците ќе излезат на гласање во 2024 година, резултатите од овие избори ќе ја одредат стабилноста на континентот, особено на Балканот.

Регионот има многу замрзнати конфликти кои Кремљ е подготвен да ги искористи, вклучително и оние меѓу Србија и Косово, заканувачката ситуација со поддржувачите на Путин во Босна и Херцеговина, како и домашните немири предизвикани од долгогодишното корумпирано владеење во Северна Македонија.

Избори во Македонија

Важно е дека додека Македонија се подготвува за парламентарни избори, земјата има шанса да ја поправи својата позиција, поставувајќи цврсти темели за стабилен Балкан.

Северна Македонија е претставена со клучен избор меѓу два патишта. Може да продолжи по својата сегашна траекторија по која земјата се уназади и се дестабилизира под Социјалдемократскиот сојуз на Македонија (СДСМ), или може да избере да се насочи кон промени со Внатрешната македонска револуционерна организација – Демократска партија за македонско национално единство (ВМРО- ДПМНЕ) под нов лидер Христијан Мицкоски.

Корпуција во редовите на СДСМ

Мандатот на СДСМ е нарушен со стагнација и корупција, фрлајќи долга сенка врз аспирациите на Северна Македонија за пристапување во ЕУ.

Во продолжение пренесуваме што пишува медиумот:

И покрај високите ветувања, мандатот на владата на СДСМ доживеа назадување во клучните области, без значителен напредок кон пристапување во ЕУ. Овој модел на владеење не само што ја разочара македонската јавност, туку и крена црвени знамиња меѓу потенцијалните странски инвеститори и ЕУ. Посебно спорниот потег на СДСМ беше воведувањето на закон со кој ефективно заштити многу владини функционери од обвиненија за корупција, пишува Њузмакс.

Овој законодавен маневар не само што ослободи многубројни функционери осомничени за вмешаност во коруптивни практики, туку и сигнализираше вознемирувачко отстапување од принципите на одговорност и транспарентност.

Последиците од овој закон беа далекусежни, катализирајќи го напливот на јавното незадоволство и влошувајќи ја недовербата во владините институции.

Црна листа на САД

Дополнително, неодамна Стејт департментот на САД ја стави на црната листа и ја санкционираше поранешната шефица на сега веќе непостоечкото Специјално обвинителство на Северна Македонија, Катица Јанева, покрај Стевчо Јакимовски, градоначалникот на општина Карпош во Скопје и неодамна претседателски кандидат.

Меѓународната акција беше преземена поради вмешаноста на споменатиот функционер во корупција на високо ниво – дополнително разоткривајќи го степенот на неправилно постапување од страна на СДСМ со нивната администрација.

ВМРО-ДПМНЕ нуди надеж

Оттука, ВМРО-ДПМНЕ нуди надеж и на домашен и на глобален план.

Повикот за промени е јасен, подвлечен од опипливата фрустрација на македонскиот народ од статус кво. Анкетите укажуваат на растечки консензус за промена на раководството, при што ВМРО-ДПМНЕ е подготвена да го преточи јавното расположение во акционално владеење.

Визија на Христијан Мицкоски

Медиумот упати пофалби до водењето на Христијан Мицкоски како лидер на главниот фаворит за победата на изборите.

Лидерот на ВМРО, Христијан Мицкоски, демонстрираше длабока решеност да ја придвижи Северна Македонија кон позитивна промена. Визијата на Мицкоски е робусно владеење, ослободено од оковите на корупцијата и насочено кон економска ревитализација преку странски инвестиции.

Освен тоа, неговата посветеност на исполнување на обврските кон НАТО и забрзување на пристапувањето во ЕУ зборува за длабоко разбирање на стратешките императиви на Северна Македонија.

Ова е особено важно со оглед на контекстот на претстојните претседателски избори од другата страна на Атлантикот, бидејќи поранешниот претседател Доналд Трамп постојано ги охрабруваше сојузниците од НАТО да ја исполнат целта за трошоци за одбрана од 2%.

Оттука, исполнувањето на барањата за буџет на НАТО за Северна Македонија ќе го зајакне не само Балканот, туку и Алијансата како целина.

Спор меѓу Македонија и Бугарија

Во меѓувреме, изгледите за пристапување во ЕУ ќе се зголемат под ВМРО-ДПМНЕ без оглед на обидите на Бугарија да стави вето на членството на Северна Македонија.

Новата администрација би била добро поставена да најде компромис со својот сосед, имајќи предвид дека самата Бугарија е вознемирена од широко распространета корупција и длабока нестабилност обележана со шест избори за три години.

Нестабилноста на Бугарија би била во контраст со новооткриената стабилност на Северна Македонија, зголемувајќи ја можноста за поддршка за оваа од клучните европски носители на одлуки.

Така, импликациите од овие избори се протегаат многу подалеку од границите на Северна Македонија, одекнувајќи низ цела Европа.

Додека континентот се бори со надворешни закани и внатрешни поделби, патот што го избира Северна Македонија ќе резонира со длабоко значење.

Предизвици за Западен Балкан

Земјата има шанса да стане првата основна тула за стабилен Балкан – висока задача што ќе треба да ја преземе следната администрација.

Полковник (пензиониран) Вес Мартин служел на позиции за спроведување на законот ширум светот и има МБА во меѓународна политика и бизнис.