Како што јавува „ЕМСЦ“, земјотресот се случил во 15:40 часот со 3,2 степени според Рихтер.

Црна Гора помеѓу петокот и саботата го погоди силен земјотрес со интензитет од 4,5 степени, со епицентар на 14 километри од Херцег Нови.

Многумина граѓани го почувствувале потресот, додека некои се разбудиле и ги напуштиле своите домови.