Триесет и четири лица починаа во изминатите 24 часа по компликации од ковид-19, а регистрирани се 193 нови случаи од 1.192 тестирања, соопшти Министерството за здравство.

Пријавени се 15 починати од Скопје (54г, 56г , 60г, 60г, 63г, 63г ,67г, 67г 68г, 69г, 69г, 71г, 76г, 76г и 80г), 5 лица од Прилеп (62г, 64г, 70г, 85г и 87г), по 2 починати лица од Куманово (74г и 83г), Битола (59г и 75г), Штип (68г, 77г),Кочани (66г и 81г) и Кичево (66г и 68г), по едно лице од Велес (76г), Охрид (42г), Неготино (58г) и Свети Николе (68г). Сите се починати во болнички услови.

Новозаболени се регистрирани во: Скопје – 110, Прилеп – 16, Кавадарци – 15, Куманово – 12, Штип -9, Тетово – 7, Кочани и Кичево – по 4, Велес – 3, Битола, Струга и Дебар – по 2, Охрид, Струмица, Неготино, Гевгелија, Свети Николе, Валандово и Македонски Брод – по 1.

Регистрирани се 1.014 оздравени пациенти од: Скопје – 427, Охрид – 62, Прилеп – 59, Битола – 58, Кавадарци – 52, Куманово – 42, Велес – 40, Гевгелија – 35, Гостивар – 29, Струмица – 27, Кочани – 20, Тетово – 19, Штип – 18, Валандово и Берово – по 14, Кичево и Свети Николе – по 12, Македонски Брод – 11, Неготино – 8, Крушево – 7, Струга, Делчево, Пробиштип и Богданци – по 6, Радовиш – 5, Ресен и Демир Капија – по 4, Крива Паланка, Демир Хисар, Кратово и Пехчево – по 2, Виница, Македонска Каменица и Дојран – по 1.

Направени се 1.192 тестови преку: ИЈЗ-112, ЦЈЗ Скопје-19, ЦЈЗ Битола-0, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ „8 Септември“-0, Институт за микробиологија–0, МАНУ-79, Жан Митрев (Филип Втори)-165, Авицена-0, Биотек-198, Систина-249, лабораторија Лаор-0, Синлаб – 27, Ремедика-0, Плодност – 0, Генеа – 19, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 323.

Досега во земјата се направени вкупно 670.333 тестирања на ковид-19.

Од почетокот на коронакризата во земјава ковид дијагностицирани се 142.034, оздравени се 117.794, починати 4.262, а активни случаи се 19.978.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 63330, активни 9324
Куманово 7667, активни 1211
Прилеп 7632, активни 1033
Тетово 6708, активни 667
Битола 5328, активни 1205
Велес 5010, активни 796
Гостивар 4861, активни 495
Кавадарци 4844, активни 589
Штип 4579, активни 452
Охрид 4550, активни 750
Струмица 3635, активни 527
Струга 2808, активни 227
Кочани 2473, активни 288
Кичево 2234, активни 280
Неготино 2058, активни 267
Гевгелија 2034, активни 370
Свети Николе 1375, активни 129
Крива Паланка 1143, активни 90
Ресен 1135, активни 233
Радовиш 1000, активни 143
Берово 939, активни 103
Делчево 895, активни 82
Дебар 890, активни 59
Пробиштип 734, активни 68
Виница 691, активни 102
Валандово 587, активни 83
Крушево 449, активни 115
Богданци 446, активни 69
Демир Капија 386, активни 57
Демир Хисар 347, активни 49
Кратово 343, активни 22
Македонски Брод 337, активни 42
Пехчево 241, активни 20
Македонска Каменица 216, активни 7
Дојран 129, активни 24